גנרון טכנולוגית גינון ותשתיות

Back Home
גנרון טכנולוגית גינון ותשתיות
חמישי, 20 פברואר 2014 09:28

מהם גגות ירוקים

Written by 
Rate this item
(0 votes)

גג ירוק או גינת גג

זהו גג של מבנה המכוסה במצע גידול כלשהו, באופן חלקי או מלא. המצע מונח על גבי מערכת האיטום, ושתולה בו צמחייה מגוונת. גג ירוק יכלול בדרך כלל שכבות שונות כגון מערכת איטום הגג, יריעות לחסימת שורשים, יריעות להגנת מערכות איטום וחסימת השורשים, מערכות ניקוז, יריעות סינון שעליהן מונחת שכבת מצע הגידול, ובארצנו - גם מערכת ההשקיה.

 

 

תרומת הגגות הירוקים

ניצול הגגות ועיצובם אינו עוד מותרות, אלא הכרח!

גגות ירוקים עשויים לסייע לנו לחסוך כסף. מלבד יתרונם האסתטי, לגגות ירוקים יש גם יתרונות אקולוגיים וכלכליים רבים המשפרים את איכות חיינו. זאת כמובן בתנאי שבעת פיתוח הגג והקמת הגן מונחת תשתית איכותית ומתאימה והתקנתה מבוצעת בדייקנות ובמקצועיות.

קראו עוד על יתרונות הגג הירוק...

 

 

סוגי הגגות הירוקים בארץ ובעולם

גגות ירוקים הוא שם כולל לגגות שעליהם שטחי גינון. הם מתחלקים בעולם לארבעה סוגים עיקריים כשהגג האינטנסיבי נחשב לנפוץ ביותר בארץ:

  1. גג ירוק אקסטנסיבי - מכיל צמחיה טבעית בשכבת מצע גידול דקה וקלה (5 ס"מ - 20 ס"מ) אשר תושקה בחורף (ובקיץ) בגשמים בלבד. הגן יזדקק לתחזוקה מינימלית ועלות הקמתו זולה מהגג האינטנסיבי. ייעודו העיקרי החזרת הטבע אל העיר ותרומתו בעיקר אקולוגית וכלכלית. הצמחים בגג יהיו על פי רוב נמוכים, חד ורב שנתיים והגג לא ישמש למבקרים בדרך כלל.בארצנו אין גשמי קיץ וגג עם צמחיה טבעית עשוי להפוך לגג יבש בקיץ. הניסיון עם גגות שכאלה עדיין דל בישראל והנושא בשלבי למידה. משקל הגג ינוע בחו"ל בטווחים 60 - 250 ק"ג למ"ר.
  2. גג ירוק אינטנסיבי – גג הדורש תחזוקה והשקיה קבועים, כלומר טיפול אינטנסיבי, ומכאן שמו. שכבת מצע הגידול כאן עבה וכבדה יותר ומגיעה לעתים אף ל-100 ס"מ ויותר. גג זה יכלול את הקיים בגנים שעל הקרקע, מצמחים נמוכים ודשא ועד עצים. אפשר להקים בו גם דקים, בריכות שחייה ונוי, פרגולות, חניות וגני משחקים, בכפוף למגבלות התכנון בגג המסוים.מבקרים ישהו בו לעתים תכופות ולאורך כל שעות היממה (לדוגמה במרפסת פרטית או במסעדה). משקל הגג עשוי להיות 150 ק"ג למ"ר אך להגיע גם ל-3000 ק"ג למ"ר. גינת גג: שם נוסף הניתן לעיתים לגג ירוק אינטנסיבי או גם לגינה או צמחים בערוגות בנויות ובעציצים.
  3. גג אינטנסיבי למחצה הוא הכלאה בין הגג האינטנסיבי לגג האקסטנסיבי, עם נטייה לאקסטנסיבי: המצע עמוק יותר אך הצמחייה חסכונית במים שדורשת השקיית עזר בלבד.
  4. גג חום (Biodiverse): הגדרה מקובלת בבריטניה ובארצות נוספות לגג אקסטנסיבי שעליו שכבת אדמה מקומית או מצע דקה יחסית (5-10 ס"מ). ייעודו למקסם ולהעשיר את המגוון הביולוגי-חרקים, בעלי כנף וצמחייה של האזור. לעיתים הגג ישמש גם כבית גידול למינים מקומיים שההתפתחות העירונית המואצת מעמידה אותם בסכנת הכחדה בטבע.


 

הגג החום חולק יתרונות דומים לשאר סוגי הגגות או זהים להם וסוגי תשתיות בסיסיים יותר. הצמחייה המאפיינת גגות אלה תהיה נמוכה ולעיתים יפוזרו עליו בולי עץ, ושאר פסולת טבעית ליצירת אופי טבעי וטופוגרפיה משתנה. הגג מספק לבעליו ולסביבה פתרונות אקולוגיים, תרומה מסוימת למבנה ולתחזוקתו וכל זאת בעלויות נמוכות יחסית לגגות האחרים.

 

Read 7698 times Last modified on רביעי, 23 אפריל 2014 13:34

Optigreen: גג ירוק אקסטנסיבי בגרמניה, שתול  בעשבים ובצמחיית בר ומושקה בגשמים

Optigreen: גג ירוק אקסטנסיבי בגרמניה, שתול בעשבים ובצמחיית בר ומושקה בגשמים

Optigreen: גג חום בעיר וינה

 Optigreen: גג חום בעיר וינה

 660 מ”ר גג ירוק אינטנסיבי בבית ספר יהלום  בישוב שהם

660 מ"ר גג ירוק אינטנסיבי בבית ספר יהלום בישוב שהם

 גג ירוק אינטנסיבי (נקרא גם גינת גג בישראל)  במרפסת. צמחי התבלין נגישים מחלון המטבח

גג ירוק אינטנסיבי (נקרא גם גינת גג בישראל) במרפסת. צמחי התבלין נגישים מחלון המטבח

© 2020 גנרון טכנולוגית גינון ותשתיות
Joomla! is Free Software released under the GNU General Public License.
Mobile version by Mobile Joomla!