מהם גגות ירוקים

גג ירוק (או גינת גג) הוא גג של מבנה המכוסה במצע גידול כלשהו, באופן חלקי או מלא. המצע מונח על גבי מערכת האיטום, ובו נשתלת צמחייה מגוונת. גג ירוק בדרך כלל יכלול שכבות שונות של תשתיות כגון מערכת איטום הגג, יריעות לחסימת שורשים, יריעות להגנת מערכות איטום וחסימת השורשים, מערכות ניקוז, יריעות סינון שעליהן מונחת שכבת מצע הגידול, ובארצנו – גם מערכת ההשקיה.

סוגי הגגות הירוקים בארץ ובעולם

גגות ירוקים הוא שם כולל לגגות שעליהם שטחי גינון. הם מתחלקים בעולם לארבעה סוגים עיקריים:

הבחירה הנפוצה בארץ. גג הדורש תחזוקה והשקיה קבועים, כלומר טיפול אינטנסיבי, ומכאן שמו. שכבת מצע הגידול כאן עבה וכבדה יותר (20-50 ס״מ) ומגיעה לעתים לעובי של 100 ס״מ ויותר לגידול עצים. גג זה יכלול את הקיים בגנים שעל הקרקע, מצמחים נמוכים ודשא ועד עצים. אפשר להקים בו גם דקים, בריכות שחייה ונוי, פרגולות, חניות וגני משחקים, בכפוף למגבלות התכנון בגג המסוים. מבקרים ישהו בו לעתים תכופות ולאורך כל שעות היממה (לדוגמה במרפסת פרטית או במסעדה). משקל הגג יתחיל ב – 200 ק"ג למ"ר ועשוי להגיע ל-1000 ק"ג ויותר למ"ר. גינת גג: שם נוסף הניתן לעיתים לגג ירוק אינטנסיבי או גם לגינה או צמחים בערוגות בנויות ובעציצים.

מכיל צמחיה טבעית בשכבת מצע גידול דקה וקלה (10-20 ס״מ) אשר תושקה בחורף ובקיץ בגשמים בלבד. הגן יזדקק לתחזוקה מינימלית ועלות הקמתו זולה מהגג האינטנסיבי. ייעודו העיקרי הוא החזרת הטבע אל העיר ותרומתו בעיקר אקולוגית וכלכלית. הצמחים בגג יהיו על פי רוב נמוכים, חד ורב שנתיים והגג לא ישמש למבקרים בדרך כלל. בארצנו אין גשמי קיץ וגג עם צמחיה טבעית עשוי להפוך לגג יבש בקיץ. הניסיון עם גגות שכאלה עדיין דל בישראל והנושא בשלבי למידה. משקל הגג ינוע בין 120 ל-250 ק"ג למ“ר.

הכלאה בין גג אינטנסיבי לגג אקסטנסיבי, עם נטייה לאקסטנסיבי: המצע בעובי 15-30 ס“מ אך הצמחייה חסכונית במים שדורשת השקיית עזר בלבד.

הגדרה מקובלת בבריטניה ובארצות נוספות לגג אקסטנסיבי שעליו שכבת אדמה מקומית או מצע, דקה יחסית (8-15 ס"מ). ייעודו למקסם ולהעשיר את המגוון הביולוגי של האזור – חרקים, בעלי כנף וצמחייה. לעיתים הגג ישמש גם כבית גידול למינים מקומיים שההתפתחות העירונית המואצת מעמידה אותם בסכנת הכחדה בטבע. הצמחייה המאפיינת גגות אלה תהיה נמוכה ולעיתים יפוזרו על הגג בולי עץ, ושאר פסולת טבעית ליצירת אופי טבעי וטופוגרפיה משתנה. הגג מספק לבעליו ולסביבה תרומה אקולוגית וכלכלית ובעלויות נמוכות יחסית לגגות האחרים.

יתרונות ותרומות הגג הירוק

ניצול הגגות ועיצובם אינו עוד מותרות אלא הכרח

לאחר שהורגלנו לראות סביבנו גגות אפורים חסרי ייחוד באופיים, החלו לצוץ בשנים האחרונות יותר ויותר גגות ירוקים בסביבה העירונית. זהו תחום צומח שהפך למבוקש מאוד בקרב יזמים, מתכננים ובעלי דירות ובתים.

מלבד יתרונם האסתטי, לגגות ירוקים יש גם יתרונות אקולוגיים וכלכליים רבים המשפרים את איכות חיינו. זאת כמובן בתנאי שבעת פיתוח הגג והקמת הגן מונחת תשתית איכותית ומתאימה, והתקנתה מבוצעת בדייקנות ובמקצועיות.

ניצול מיטבי של מרחבי הגג, החניון והמרפסת

ההתקדמות הטכנולוגית שחלה בתחום הגינון מאפשרת לנו להרחיב את ייעודם של גגות מבנים, חניונים ומרפסות. כיום בקלות ניתן להופכם לגינות ושטחים ירוקים שימושיים, שנותנים מענה למגוון אפשרויות. באמצעות מערכות פיתוח הגגות הירוקים של גנרון, נוכל לשפר רבות את איכות סביבתנו וחיינו ולהפוך את האפור שאליו הורגלנו לירוק.

התרומה האקולוגית והבריאותית

 • יצירת מקום נעים למפגש, לבילוי ולשהייה במקום ייחודי: זוהי גינת גג אמיתית בשילוב בריכות שחייה ונוי, מרכיבי אבן או עץ, פריטי ריהוט, דקים, עציצים, ריצופים ועוד.
 • חזרה אל הטבע: הגדלתם של מרחבי "הטבע העירוני" תורמת תרומה עצומה לאיכות חיינו בעיר. השטחים המכוסים צמחייה, עצי פרי, צמחי תבלין ואפילו גינות ירק יוצרים מרחבים להתרגעות, למנוחה ולפעילות גופנית, וגם משמשים בית גידול לבעלי כנף, פרפרים וחרקים מועילים.
 • צינון הסביבה והקטנת אפקט אי החום העירוני: בשעות היום בקיץ, טמפרטורת האוויר הממוצעת בעיר המאוכלסת בצפיפות יכולה להיות גבוהה בשלוש מעלות מזו שמחוץ לעיר; בשעות הערב הפער עשוי לעלות אפילו לשש מעלות. מחקרים הראו כי כיסוי של 15% משטח הגגות בעיר גדולה יכול להוריד בקיץ את טמפרטורת הסביבה בעיר בשלוש מעלות, ואפילו יותר!
 • שיפור איכות האוויר: מרחבים ירוקים תורמים להפחתת כמות האבק, הפחמן הדו-חמצני והערפיח. למרחב הירוק תפקיד חשוב בספיחת חומרים רעילים מהאוויר והעשרתו בחמצן.
 • שיפור הבידוד האקוסטי של המבנה: גינות ירוקות מסייעות בהפחתת זיהום רעש מכלי רכב, ממטוסים, מפעילות אורבנית ועוד, לכדי הפחתה ישירה עד שמונה דציבלים.
 • שימוש בחומרים ממוחזרים במערכות הגג: מרבית המוצרים שבהם גנרון משתמשת מיוצרים מחומרים ממוחזרים. שימוש בחומרים אלה מפחית את כמות הפסולת בעולם ואף רותם אותה ליצירה מחודשת: לא כעוד מקום חסר ייחוד, אלא כבסיס לפינות חמד שמהן נהנים גם בני האדם וגם בעלי החיים.

התרומה הכלכלית

 • שיפור מראה הנכס וסביבתו והגדלת ערכו: הגג הירוק יוצר מקום נעים למפגש, בילוי ושהייה בקרב משפחה וחברים. מרחב ירוק עשוי לשמש לגני משחקים, פינות רגיעה, בתי קפה, מסעדות וקפיטריות. למרחבים כאלה ערך חברתי, תרבותי ואקולוגי, שעשוי להגדיל אף את ערך הנכס בלי צורך בהשקעה נוספת בנדל“ן.
 • שיפור הבידוד התרמי וחיסכון בעלויות תפעול המבנה: ביום קיץ ממוצע הטמפרטורה של שטח גג שחור עשוי להגיע לכדי 60‒70 מעלות צלזיוס. במקרה של גג ירוק, אזורי הצמחייה שעליו יתחממו לכ-33 מעלות בלבד, יצננו את המבנה ויחסכו לעיתים עד 30% מעלויות מיזוג האוויר בקומה שמתחת.
 • הגנה על מערכות האיטום בגג המבנה: הצמחייה מגינה על איטום הגג מפני קרינת על-סגול, ברד ושינויי טמפרטורה קיצוניים. ולא רק זאת, אלא שצמחייה מצננת את סביבתה ומאריכה את משך חיי האיטום פי 2‒3 ולפעמים אף יותר.
 • השהיית נֶגֶר עילי: נגר עילי פירושו זרימת מי גשמים על פני קרקע אטומה כמו כבישים, מדרכות, רחבות ומבנים שאינם מאפשרים חלחול של מים דרך הקרקע. גגות ירוקים מעכבים את מי הגשמים בדרכם אל מערכת הניקוז העירונית. באופן זה הם מפחיתים את העומסים עליה בעשרות אחוזים, ומקטינים סיכוני הצפות ושיטפונות.
 • יצירת חלופה לשטחים הירוקים הנכחדים: מרחבים ירוקים יוצרים אפשרויות עבור היזם, בעל הבית והרשויות לשמר את השטחים הירוקים שנעלמים עקב בנייה והתפתחות מואצת בסביבה העירונית.
 • הגברת תפוקה של מערכות לייצור חשמל בגג: הצבת תאים פוטו-וולטאים בסביבה מגוננת תעזור לשמור על צינון התאים ובכך תוגבר תפוקתם.
 • גג ירוק ותקנים: לגגות ירוקים ישנם יתרונות רבים בתקן הישראלי ת"י 5281 לבנייה בת-קיימא. נוסף על כך הם מרכיב בעל חשיבות רבה בקבלת דירוג לפי התקן האמריקאי לבנייה ירוקה המוכר בשם LEED, המאושר בתכנון ובבנייה אקולוגיים.

מגוון האפשרויות

לצפייה באפשרויות השונות לחצו על האיורים

למה דווקא גנרון

גנרון היא החברה המובילה כיום בתחום הגגות הירוקים בישראל. עם ניסיון של יותר מ-32 שנים, עם עבודה קפדנית לפי עקרונות הדגל שלנו ‒ יושרה, איכות ומקצועיות, ועם חדשנות מתמדת ויצירת סביבה מקיימת ‒ גנרון היא החברה האידיאלית למתן פתרונות בתחומה.

 • ותק וניסיון ‒ הגגות הירוקים שהקימה גנרון ירוקים עד היום (חלקם עוד בשנות ה-90).
 • אפשרויות ‒ מגוון רחב וייחודי של פתרונות, אפשרויות ושילובים.
 • תמורה למחיר ‒ פתרונות מקצועיים ביותר במחירים הוגנים.

אנו בגנרון שואפים לעבוד עם לקוחות מרוצים. לכן אנו מחפשים תמיד מוצרים מתקדמים ורעיונות חדשים, ומבקשים לתת את הפתרונות המקצועיים והמתאימים ביותר לכל לקוח ולכל פרויקט.

מגוון שירותים

גנרון מציעה ללקוחותיה מגוון רחב של השירותים האלה:

 • פתרונות לניצול מקצועי ונכון של מרחבי הגג.
 • ייעוץ, סיוע וליווי מקצועי למתכנן, ליזם ולבעלי בתים ודירות משלב התכנון של המבנה, דרך הקמת הגג הירוק ועד שלב התחזוקה השוטפת.
 • גיבוי טכני ומקצועי של שותפינו בחו"ל ‒ ספקי המערכות.
 • הקמת מערכות תשתית לפיתוח ולגינון על גגות, בחניונים, במרפסות, ערוגות ואדניות.
 • גנרון מכשירה את מתקיני המערכות שלה ומלווה אותם ליווי מקצועי.
 • מתקינים מורשים: לגנרון יש מתקינים מוסמכים לגגות הירוקים שעמם נמנים שני אגרונומים והנדסאי נוף, כולם בעלי ניסיון רב מצטבר של יותר מ-40 שנים בעבודה עם מצעים מנותקים.
 • אנו עובדים עם צוות יועצים קבוע מתחומי האיטום והבנייה, אדריכלות הנוף והבניין, שכל חבריו בקיאים בתחום הגגות הירוקים.

איכות המוצרים והמערכות

 • את המוצרים והמערכות שאיתם עובדת גנרון מייצרים יצרנים מובילים בעולם. חברת ™DuPont שנוסדה לפני יותר מ-200 שנה, Optigreen, Interplast הגרמניות ועוד.
 • מוצרים ומערכות נפוצים, שנמצאים בשימוש כבר שנים רבות בעולם. הם מתאימים לדרישות הישראליות ולתנאים בארץ; מיוצרים ברובם מחומרים ממוחזרים; אינרטיים כימית, וביצועיהם בקרקע מעולים למשך עשרות שנים. עמידים למגע עם כל מרכיבי הגג והגג הירוק.
 • המוצרים והמערכות עמידים למגע עם ביטומן ובינם לבין עצמם בלא יצירת ריאקציה כלשהי.
 • עמידות בקרקע עד 100 שנים ליריעות הסינון פלנטקס DuPont. ככלל, כל המוצרים נושאי התקן האירופאי CE עמידים בקרקע למשך 25 שנים לפחות.
 • מוצרינו נושאים תקנים אירופאים לאיטום וניקוז (או תואמים לתקן כשכך נדרש): CE DIN 12958 ,DIN 13967 ,DIN 4095 ,DIN 13252. 
 • נושאים תקנים אירופאים להגנה המכנית על מערכות איטום בגגות ומאגרים: DIN EN 13256 ,DIN EN 13254 ,DIN EN 13252.
 • המוצרים והמערכות נושאים אישור יצרן או FLL הגרמני ליריעות לחסימת שורשים למיניהם.
 • המוצרים והמערכות יותאמו לצורכי ללקוח: גנרון מציעה שבעה סוגי מערכות ניקוז. זהו המבחר הגדול בארץ, הכולל מגוון גבהים עד 90 מ"מ ועמידות בטווח עומסים מעשרה טון למ”ר ועד 185 טון למ"ר לנשיאת משאיות ורכבי כיבוי על גגות חניונים במבנים מסוגים שונים.

 אנא בקרו במרכז ההורדות לצפייה בתעודות ובאישורי התקנים למוצרי גנרון.

הספקים: עמיתיה העסקיים של גנרון

חוסנה של גנרון נובע מניסיון רב שנים שלה ושל ספקיה המעניקים לה גיבוי טכני ומקצועי שלא יסולא בפז.

הנה מעט מידע אודותיהם:

™DuPont: חברה בינלאומית מהגדולות בעולם, נוסדה בשנת 1802 ולה פעילות רב-תחומית ב-90 מדינות בעולם. ממציאת הניילון, ניאופרן, טפלון, לייקרה, דקרון, קורדרוי ועוד.

Optigreen: חברה גרמנית, מהמובילות בתחום הגגות הירוקים בעולם. 40 שנות ניסיון ועשרות מיליוני מ"ר של גגות ירוקים בעולם מבוססים על מוצריה. מוצרי Optigreen: מותקנים בכל שנה על ארבעה מיליון מ"ר של גגות ברחבי העולם.

Low & Bonar: חברה בריטית בינלאומית שפועלת בעולם מעל 50 שנים ומייצרת גאוטקסטילים, אלמנטים לניקוז, יריעות לשריון קרקע, גאוגרידים ועוד. 

Permaloc: חברה אמריקאית, המובילה בעולם בתוחמי אלומיניום לגינון ופיתוח.

GreenMax: חברה הולנדית, מובילה בתחום מוצרים ופתרונות לטיפוח עצים ותת הקרקע שלהם בעיר.