טיפים להצלחת הגג הירוק

הערה: עמוד זה מכיל רשימת טיפים להצלחת הגג הירוק, להורדה של העמוד כמסמך PDF לחצו כאן.
למידע מפורט בנושא הקמת גגות ירוקים אנא עיינו במפרט הכללי של גנרון לגגות ירוקים.

הקמה נכונה של גג ירוק אינה מסובכת ותספק לכם הנאה לשנים ארוכות

היוועצו באנשי מקצוע אמינים ועשו זאת נכון!

עובדה: מים על גגות מבנים ובקרקע סביבם עלולים לגרום לבעיות קשות, הן במהלך הבנייה והן לאחר סיומה.  70% מכלל הנזקים שנגרמים למבנים קשורים במים, מחציתם בשל איטום לקוי ובעיות ניקוז.

הבניין שלכם ייחודי. יש לכם דרישות שונות, צרכים שונים ותפיסת אסתטיקה שונה. שיקול לא נכון בבחירת המרכיב הקטן ביותר עשוי להשפיע על ביצועי הגג הירוק בעתיד. "אנשי מקצוע", ספקים או בתי מסחר חסרי כל ניסיון בתחום הגגות הירוקים יציעו לכם פתרונות באמצעות מוצרי "מדף". אלה עלולים להכשיל אתכם ולגרום לכם לכאבי ראש גדולים בעתיד. יצירת הפאר שתכננתם עלולה להפוך לאכזבה קשה או חלילה להזיק לכם כלכלית. כדי למנוע זאת, לפניכם כמה טיפים להצלחתכם.

מפרט טכני
פעלו לפי מפרט טכני מסודר לגגות ירוקים, לפי מפרטים של FLL או של חברות מובילות ומנוסות בתחום.

מערכת התשתית לגג הירוק
השתמשו אך ורק במוצרים איכותיים שמתאימים למטרה שלה הם נועדו. הנה כמה דוגמאות למרכיבים שישמשו אתכם בבניית הגג. התייחסו אל כולם בכובד ראש כדי שישמשו אתכם היטב בעתיד:

יריעות לחסימת שורשים
מומלץ להשתמש אך ורק ביריעות לחסימת שורשים מהסוג שנושא אישורים משני גופים אלה: FLL* (ראו הסבר בסוף המאמר), או באישור תו התקן האירופאי DIN EN 13948. יריעות שכאלה תהיינה עשויות מחומרים כגון HIGHLASTIC, או שנבחנו במשך שלוש שנים לעמידות מפני חדירת שורשים כששימשו כמכלי הגידול לצמחים במכוןFLL . העובי המומלץ המינימלי ליישום בגגות ירוקים יהיה 0.8 מ"מ או אפילו 1.0 מ"מ. לפי הנחיות FLL כל היריעות על הגג תהיינה מולחמות או מודבקות כימית אחת לשנייה לצורך יצירת יריעה אחת שלמה והומוגנית, לרבות בכיסוי האנכי של איטום מעקות וקירות (חיבור קצוות בחפיפה אינו מאושר).

התרחקו מיריעות שלאיש אין מושג אם נבחנו לייעוד שאותו בחרתם בתכנון הגג שלכם. ודאו כי היריעות עמידות למגע עם ביטומן, בטון, עם מיקרואורגניזם ודשנים; וכן ודאו כי הן עמידות למגע האחת עם השנייה במערכת הגג הירוק. מומלץ לא לבטוח בעמידותן של יריעות איטום לחדירת שורשים, אלא אם הספק נותן אישור ואחריות בכתב לעמידותן לחדירת שורשים (במערב אירופה ובארצות הברית מקובל לתת אישור כזה לעשר שנים ויותר). אל תסמכו על בטון ההגנה ועל השיפועים שימנעו מעבר שורשים. חברות בטון בעולם אינן נותנות אחריות על סידוק הבטון. סדקים בבטון היא תופעה מוכרת וסיבותיה ידועות. 

יריעות בד גאוטכני להגנה מכנית על איטום ויריעות לחסימת שורשים
הימנעו משימוש בבדים גאוטכניים שמסופקים בלי נתונים כלשהם מהספק ומהיצרן, ובלי ערבויות היצרן לעמידות בפני מגע עם ביטומן, בטון ועם מיקרואורגניזם ודשנים, ובינם לבין שאר מרכיבי תשתית הגג הירוק. הבדים חייבים לשאת תווי תקן אירופאי (CE) להתקנה בקרקע ובמערכות ניקוז, הפרדה ואיטום.
הימנעו משימוש בבדים גאוטכניים בעלי עמידות נמוכה מדי לחדירה: דרשו CBR של לפחות 5.0 קילו ניוטון. הימנעו מבדים שחוזקם נמוך מדי למתיחה: דרשו חוזק של לפחות 28 קילו ניוטון/מטר, והכול לפי המלצות מטעם FLL.
שימו לב: ישנה חשיבות רבה לחומרים שמהם עשויים הבדים. כשהם מיוצרים מתערובת לא מוגדרת של חומרים, קשה מאוד לדעת את עמידותם בתנאים שישררו במקום התקנתם. בדים מסוימים (מפוליאסטר) מתפרקים ומתכלים, או שיאבדו חלק מתכונותיהם עם הזמן במגע עם בטון, ואילו אחרים יתפרקו במגע עם מיקרואורגניזם או ביטומן. אי עמידה בדרישות שהוזכרו מעלה עלול לגרום לכשלים חמורים בגג עם חלוף השנים. השתמשו בבדים עשויים מחומרים איכותיים בלבד כגון פוליפרופילן.

יריעות ואלמנטים לניקוז
הימנעו מכל תכנון שאינו נותן פתרון לגג המנוקז כראוי. בדקו תמיד אם נתוני היצרן לכושר סילוק המים של יריעות הניקוז מתאימים לגג שלכם ואם היריעות או אלמנט הניקוז חזקים. כל אלה הכרחיים כדי לעמוד בתלאות ההתקנה.